Aktualności

Rekrutacja lekarzy z Ukrainy z j. polskim

Rekrutacja lekarzy z Ukrainy z j. polskim.
Czy lekarze z Ukrainy znają język polski? To pytanie zadają szpitale i placówki medyczne, które planują zatrudnić lekarzy z Ukrainy czy Białorusi.
Zgodnie z aktualną specustawą z 2022 roku, lekarze z Ukrainy mogą uzyskać Zgodę Ministra Pracy w trybie uproszczonym i pracować w polskich szpitalach i innych placówkach medycznych przez okres do 5 lat. Należy podkreślić, że warunkiem uzyskania Zgody MZ jest złożenie przez lekarza Wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.

Czy lekarz z Ukrainy musi znać język Polski?

Formalnie, lekarze składający Wniosek do MZ o zgodę na Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza/ Lekarza Dentysty nie musi zdawać egzaminu z j. polskiego.
Jednak w praktyce, wymagane jest aby lekarz posługiwał się językiem polskim. Zarówno zebranie wywiadu od pacjenta jak i komunikacja z innym personelem medycznym czy prowadzenie dokumentacji medycznej wymaga od lekarza sprawnego posługiwania się językiem polskim.
Proworkpl MED, na etapie rekrutacji kandydatów na różne stanowiska dla lekarzy w Polsce, weryfikuje znajomość j. polskiego i przedstawia pracodawcy informacje w tym zakresie.
Obecnie też, gdy mamy dużą falę uchodźców z Ukrainy, większość lekarzy z tej grupy dopiero rozpoczyna naukę polskiego. Dla pracodawców, planujących zatrudnić lekarza z tej grupy, jest to dużym wyzwaniem.

Kursy języka polskiego dla lekarzy z Ukrainy

Lekarze bez znajomości polskiego, przed podjęciem pracy muszą nauczyć się j. polskiego. Niektórzy pracodawcy pomagają lekarzom w sfinansowaniu kursu j. polskiego.
Jednak, w przypadku, gdy pracodawcy zależy na zatrudnieniu lekarza w możliwie krótkim czasie, konieczna jest rekrutacja lekarza, który już zna j. polski na poziomie min. komunikatywnym.
Znajdź więcej informacji o tym jak zatrudnić lekarza z Ukrainy z dobrą znajomością j. polskiego, zapraszamy pracodawców do kontaktu z Proworkpl MED. Chętnie odpowiemy na pytania odnośnie rekrutacji lekarzy z Ukrainy i procesu uzyskania PWZ dla Lekarza czy Lekarza Dentysty w Polsce. Informacje dla szpitali i innych pracodawców/ placówek medycznych.

Udostępnij Zobacz wszystkie aktualności